Sír a babám a hordozóban – nem szereti?
- Anna Biró-Pentaller
- Jun 3, 2020
- 4 min read

Amikor a hordozásra gondolunk, valószínűleg legtöbben egy idilli képet látunk a lelki szemeink előtt. Valóban csodálatos lehetőség ez a szülő-baba páros számára, mégis nagyon gyakran előfordul, hogy a szülők az idilli együttlétek helyett azt tapasztalják, hogy a babájuk sír a hordozóban. Ráadásul nem is csak egyszer, hanem minden alkalommal… Érthető hát, hogy kételkedni kezdenek, hogy vajon szereti-e, jó-e neki? Vajon minden baba szereti a hordozást?
Szeretnék mindenkit bíztatni, aki ebben a cipőben jár, hogy ne keseredjen el, mert a sírás mögött gyakran egyszerű ok áll, ami könnyen orvosolható. Emiatt összegyűjtöttem nektek a leggyakoribb okokat, amiken érdemes elgondolkozni.
1. Macera
Amikor hordozóban magunkra vesszük a babát, az több-kevesebb „macerával” jár. Vannak babák, akik eleinte emiatt sírnak, főleg, ha érzik rajtunk is a bizonytalanságot. Általában ez némi gyakorlattal elmúlik.
2. Szopizni szeretne
Anyatejes újszülötteknél, kisebb babáknál nagyon gyakran előfordul, hogy amint anya mellkasára, ciciközelbe kerülnek, azonnal szopizni szeretnének, hiszen pontosan érzik, hogy hol vannak. Ha három hónapnál kisebb a babád, akit szoptatsz, akkor mindenképp érdemes körbejárnod ezt a kérdést! Ha arra gyanakszol, hogy azért sír, mert szopizni szeretne (akár akkor is, ha közvetlenül előtte evett), érdemes megszoptatni, majd utána felvenni ismét a hordozóba. Akár a hordozóban is megszoptathatod, a babád biztosan értékelni fogja!
Ha tápszeres a babád, akkor is szüksége van arra, hogy kiélhesse a „komfortszopi” igényét, hiszen a szopómozgás nekik is nagyon megnyugtató. Ha van játszócumija, bátran add neki oda.
3. Több szabadságot szeretne
Szintén nagyon gyakori ok az elégedetlenkedésre az, ha a baba több szabadságra vágyik a hordozóban, mint amennyit kap.
Ilyen eset például, ha túl magasan támasztja őt a hordozó: ha a babánk már tudja tartani a fejét, de mi tarkóig megtámasztjuk, biztosan ki fogja fejezni a nemtetszését. (Kivétel ez alól, ha alszik, ilyenkor természetesen jó, ha megtámasztjuk a fejét.)
Ugyanígy sok baba szereti, ha kint lehetnek a karjai és a válla a hordozóból és nem kedveli, ha a kezeit a hordozó alatt tartjuk. Ez a jelenség 3-4 hónapos kortól jellemző, amikor elkezdenek egyre intenzívebben érdeklődni a külvilág iránt. Ha a babád tartja már a háta felső részét, akkor nyugodtan vedd ki a kezeit, elég, ha a hordozó a hónaljáig támasztja – de addig mindenképpen fel kell érnie!
Honnan tudom, hogy a babám tartja-e már a háta felső részét?
Ha bizonytalan vagy, figyeld meg őt, miközben a karodban tartod. Milyen érzés tartani úgy, hogy támasztod a vállát? Ha stabilnak érzed, engedd lejjebb a kezed a lapockájáig és figyeld meg őt így is, hogy tartja-e magát vagy támasztásra van szüksége? Ha stabilnak érzed a tartását úgy, hogy csak a lapockáinál támasztod őt, akkor a hordozóban is elég hónaljig megtámasztani. Ez 4 hónapos korra be szokott következni, de már sok 3 hónapos baba is tudja.
Az is lehetséges 3-4 hónapos kortól, hogy nagyobb látótérre vágyik. Jellemzően az első hónapokban a szülők elöl szeretik hordozni a babájukat, hiszen így látják, át tudják ölelni. A babának viszont az elöl hordozás elég szűk látóteret biztosít. Ha úgy látod, hogy a babád nagyon érdeklődő, kíváncsi a világra, és eddig elöl hordoztad, mindenképpen érdemes megpróbálkozni a csípőn (oldalt) hordozással vagy a háti hordozással, mert így a baba több mindent fog látni.
4. Kényelmetlen neki a hordozóban
Ha a fenti szempontok nem érvényesek rátok, akkor érdemes azon is elgondolkodni, hogy lehetséges-e, hogy kényelmetlen a babának a hordozóban lenni valamilyen okból. Legtöbbször ezeken a kényelmetlenségeken egyszerűen lehet segíteni!
Ha túl szoros a hordozó: az a jó a testközeli hordozókban, hogy szülő és baba együtt van benne. Emiatt könnyen meg fogod tudni ítélni, hogy túl szoros-e a hordozó, hiszen amit te érzel, azt érzi ő is. Ha nem tudsz kényelmesen egy jó nagy levegőt venni, valahol vág, nyom, esetleg szorít a hordozó, akkor lazíts rajta annyit, hogy kényelmes legyen.
Ha túl laza a hordozó: az a bizonytalanság érzését keltheti a babában, elképzelhető, hogy így nem érzi magát biztonságban. Amikor a babád rajtad van a hordozóban, azt kell érezned, hogy együtt mozdultok, nem távolodik el tőled, miközben mozogsz, nem lötyög vagy rugózik. Akkor jó, ha szorosan rád simul, de nem is szorít a hordozó.
Ha túl széles a terpesz: okozhat kényelmetlenséget a babának, ha szélesebb terpeszt nyitunk neki a hordozóban, mint amit ő magától felvenne. Ilyenkor érdemes karban tartva megfigyelni a babát, hogy magától milyen szélesre tudja nyitni a terpeszt, mi az ami komfortos neki és ezt a szélességet próbáljátok megvalósítani a hordozóban is. Kendőben ez könnyen kivitelezhető, ha előre megvarrt, ún. formázott hordozótok van, annak is lehet szűkíteni a hátrészét úgy, hogy a baba combjait térdhajlattól térdhajlatig támassza.
Talán melege van: ez is nagyon egyszerűen hangzik, de sokszor bele se gondolunk, hogy a hordozóban testközelben van a baba, ami azt jelenti, hogy elkerülhetetlenül melegítjük egymást. A hordozó típusától függően a baba hátát is melegíti egy vagy több réteg anyag. Emiatt mindenképpen érdemes vékonyabban öltöztetni a babát hordozáshoz, mint amikor egyébként letesszük őt!
5. Fáradt
Vannak babák, akik nehezen alszanak el, és ennek adnak hangot hordozás közben is. Onnan ismerheted fel az elalvós sírást, hogy fokozatosan csökken az intenzitása (egyre több és hosszabb a szünet, esetleg kevésbé intenzíven sír) és a végén elalszik. Ha erről van szó, akkor segíthetsz neki az elalvásban a mozgásoddal: gyorsabb/lassabb/más ritmusú ringatással, sétával. Elképzelhető azonban az is, hogy akárhogyan is próbálsz segíteni, a babád akkor is sírva fog elaludni. Nehéz helyzet ez, ha minden erőfeszítésed ellenére is sír a babád, de gondolj arra, hogy ilyenkor is mellette vagy és nem hagyod magára – hiszen neki ez a legfontosabb!
Bízom benne, hogy ezek a támpontok segítenek neked felderíteni, miért sírhat a babád a hordozóban. Ha továbbra is bizonytalan vagy, vedd fel velem a kapcsolatot, hogy tovább tudjunk gondolkodni a megoldáson!
Kommentare