top of page

Csatos kenguruk (csatos hordozók)

A csatos kenguruk az úgynevezett formázott hordozók közé tartoznak. Legszembetűnőbb jellegzetességük az, hogy emberformájúra alakították őket úgy, hogy a derékpánt, vállpánt és a hátrész a hordozó személy és a baba vonalait kövesse – tulajdonképpen ezért nevezzük őket formázottnak. Csatok, hevederek segítségével már csak a szorosságot kell magunkra igazítanunk.

Az előre varrt hordozókról általánosságban elmondható az, hogy korlátozott ideig használhatóak. Míg egy szövött kendőt a szülés pillanatától akármeddig használhatunk, a csatos kengurukra ez biztosan nem lesz igaz, hiszen a hátrész mérete be fogja határolni azt, hogy milyen méretű babával használhatjuk: meg kell várni, amíg a babánk belenő, illetve előfordulhat, hogy bizonyos idő után kinövi azt. Léteznek olyan csatos kenguruk, amik már egy átlagos újszülöttre ráigazíthatók, de olyanok is, amik inkább kifejezetten nagy gyerekek számára készültek és akár 4-5 éves korig is használhatóak.

Honnan tudhatod, hogy jó már a hordozó a babádra?

Arra törekszünk, hogy a hordozó alátámassza a combokat térdhajlattól térdhajlatig (de legalább combközépig), és stabilan körülölelje, megtámassza a baba hátát a mozgásfejlődésének megfelelően tarkóig, vállig vagy hónaljig. Ha ez megvalósul, akkor már belenőtt a babád a csatos kenguruba.

Állítási lehetőségek

Azonban mivel a gyerekek elképesztő tempóban növekednek, egy fix méretű hátrészt hamar ki tudnak nőni, így általában szükség van arra, hogy valamilyen módon állítsunk a hátrész méretein. Vannak olyan hordozók, amik beépített állítási lehetőségekkel készülnek: például cipzárral, hevederrel, stopperes behúzóval lehet állítani a hátrész magasságát, egyes csatos kenguruk alsó szélességét tépőzárral vagy hevederrel lehet szűkíteni, másokra bővítő betétet lehet cipzárazni vagy patentolni. Ha beépített állítási lehetőségek nincsenek is magán a hordozón, ettől függetlenül van lehetőség szűkíteni a hátrész méretén erre a célra készített szűkítő hevederrel vagy akár cipőfűzővel, a hátrész magassága pedig rövidíthető bugyrosított felvétellel. Ez azt jelenti, hogy felvételkor, amikor a hordozó még kötényszerűen lelóg a derekadról, a babád fenekét leengeded annyira, hogy rálógjon a derékpántra, és csak ezután simítod fel a hátára a hátrészt. Természetesen ezeknek a módszereknek vannak korlátai – de ha úgy látod, hogy éppen csak egy kicsi hiányzik, hogy szűkítés nélkül tudd a csatost használni, akkor nagyon hasznos lehet!

Típusai

A legtöbb csatos hordozó vállpántja a testrész oldalába csatlakozik, ritkábban pedig a derékpántba. Ezek között súlyelosztásban van különbség, máshogy osztják el a terhet.

A csatos kenguruk egy típusa az úgynevezett bugyikenguru. A becenevét azért kapta, mert a hátrész alul keskeny, mintha egy bugyi lenne a babán. Mivel a hátrész alul keskeny, és a legtöbb kenguru esetében merev is, nehéz ráigazítani a babákra. Ha szeretnénk benne megvalósítani a terheletlen, ideális testhelyzetet a baba számára, külső eszközökre lesz szükségünk. Az ergonomikus csatos kenguruknak előnye a bugyikengurukkal szemben, hogy ezt extra tuningolás nélkül is tudják.

Vásárlás előtt

Egy jó minőségű csatos hordozó ára kb. 25-45.000 Ft között mozog, hiszen emögött minőségi alapanyagok és sok-sok tesztelés van. Ennél olcsóbban is hozzá lehet jutni csatos kengurukhoz, de az olcsóság gyakran a minőség rovására megy. Népszerű külföldi márkákat előszeretettel hamisítanak is, így ha egy gyanúsan olcsó darabbal találkoztok, mindenképp érdemes utána járni, eredeti-e az adott hordozó (erre a tuti bizonyíték a blokk).

Minden gyártónak egyedi megoldásai vannak, hordozónként más-más kialakítású pántokkal, hevederekkel, állítási lehetőségekkel, ezek közül mindenkinek más esik kézre. A hordozók előre formázottsága miatt pedig mindenkinek más lesz igazán kényelmes, ezért mielőtt csatos hordozót vásároltok, érdemes többet is felpróbálni!

 

Nálam próbálható és kölcsönözhető csatos hordozók:

Liliputi: 4-5 hónapos kortól 2,5-3 éves korig

Magyarinda Szimpla: 3-4 hónapos kortól ÉS 6 kg-tól kb. 3 éves korig

Magyarinda Klasszik Pro Kalandor: 3-4 hónapos kortól ÉS 6 kilótól kb. 3 éves korig

KiBi EVO Soller: 6 hetes kortól 4-5 éves korig

Fizió: 3,5 kg-tól 3 éves korig

Manduca First: 3-4 hónapos kortól ÉS 6 kg-tól 3 éves korig

Mamaruga Zensling: Újszülött kortól 7 kg-ig

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram
bottom of page