top of page

Rugalmas kendők

A rugalmas kendők ölelősek, puhák, olyan viselni őket, mint egy pulcsit. Hosszú, általában 5 méteres, keskeny anyag, amit neked kell megkötni, magatokra igazítani. Kötött anyaga miatt könnyebb vele bánni, mint a szövött hordozókendővel, ugyanakkor emiatt melegebb viselet is. A születés pillanatától használható, bármilyen pici babával! Hogy meddig tudjátok kihasználni, azt egyrészt az anyag szélessége is limitálja, hiszen addig használható biztonsággal a kendő, amíg a babát legalább hónaljig meg tudja támasztani. Emellett kérdés az is, mennyire erős az anyaga: gyártónként változó, hogy hány kilóig tartja a babát stabilan.

Típusai

A rugalmas kendők között két típust különböztethetünk meg, az egyiket minden irányban rugalmas kendőknek nevezzük. Ezeknek az anyaga kötött, emellett elasztánt is tartalmaznak, így kereszt- hosszanti- és oldalirányban is rugalmasak, nyúlnak. Nagyon sokoldalú kendő, kreatívan és sokféleképpen használható, könnyen lehet bennük szoptatni is. A rugalmassága miatt jól tolerálja a pontatlanságot, egy kevésbé precíz kötés is összességében stabil érzetet adhat. Elöl és csípőn hordozásra alkalmas három rétegben, gyártótól függően 7-10 kilós testsúlyig.

A rugalmas kendők másik típusát egy irányban rugalmas kendőknek hívják, mert csak keresztirányban rugalmasak, hosszanti- és oldalirányban nem. Ezeknek az anyaga általában 100% pamut, aminek a rugalmassága abból fakad, hogy kötött. A használatuk valahol félúton van a szövött hosszúkendő és a minden irányban rugalmas kendők között. Legalább két rétegben kell, hogy támassza a baba hátát, a baba súlyától függően. Sokoldalúan, könnyen használható kendő, ami szintén nagy segítség lehet a szoptatásban is. Elöl és csípőn hordozhattok vele, gyártótól függően 9-11 kilós súlyig.

Zsömbi

A Zsömbi a Love Radius l’Originale névre hallgató kendője, ami tulajdonképpen minden irányban rugalmas, mégis külön kategóriát érdemel, mert az anyaga sokkal erősebb, masszívabb, ezért 14 kilóig jól tart három rétegben, és háton is lehet hordozni vele! Nagyon sokoldalú kendő, rengetegféleképpen hordozhattok vele elöl, háton, csípőn, és remekül támogatja az egyedi, kreatív megoldásokat. Emiatt gyurmakendőnek is szokták hívni. Ölelős, puha, mintha egy közös ruhát viselnétek a babával.

Minőség

Ha használtan vennél kendőt, vagy kaptál valakitől – esetleg olyat, amin nincsen márkajelzés – ellenőrizheted a minőségét úgy, hogy keresztirányba megnyújtod a kendőt, majd megfigyeled, hogy visszaugrik-e az anyag nagyjából az eredeti formájára. Ha nyúlva marad, akkor gyenge a kendő minősége. Sok használattól idővel ki tudnak nyúlni a rugalmas kendők, ezt abból láthatod, hogy szemmel láthatóan megnyúlt ott, ahol a baba feneke szokott lenni – ez is az elhasználódás jele, ami előfordulhat akkor is, ha lógatva tárolták, szárították a kendőt. Ha ilyen jeleket nem tapasztalsz, használtan is bátran beszerezhetsz rugalmas kendőt.

Tárolás

Ahogy az előbb említettem, a rugalmas kendők élettartamát csökkenti a lógatva tárolás, lógatva illetve csiptetve való szárítás. Fektetve érdemes tárolni és szárítani is őket, hogy minél tovább használhatóak maradjanak.

A nálam próbálható, kölcsönözhető rugalmas kendők:

Magyarinda (bordó)

Liliputi (piros)

Zsömbi (kék-barna)

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram
bottom of page