top of page

Mikortól használhatunk csatos hordozót?


Ez a kérdés nagyon gyakran fel szokott merülni a családokban, amikor már szívesen vennének vagy váltanának hordozót, de bizonytalanok abban, hogy jó-e már a babájuknak. A választ mindig azzal szoktam kezdeni, hogy erre nagyon nehéz általánosságban válaszolni, most le is írom nektek, hogy miért, és hogy mi az, amit tulajdonképpen „a csatos hordozókról” összességében mondhatunk.


Ehhez egy kicsit messzebbről indulnék, mégpedig a hordozási pozíciótól. Azt szoktuk ajánlani, hogy a hordozóban – függetlenül attól, hogy kendő, csatos vagy más típusú – úgy helyezkedjen el a baba, hogy a háta stabilan meg legyen támasztva ránk gömbölyödve, lábai legyenek kényelmes terpeszben, térdben behajlítva és felhúzva annyira, hogy a térdei legalább a popsija magasságában legyenek, vagy még jobb, ha egy kicsit magasabban. Azért ajánljuk ezt, mert a babák maguktól is ezt a pózt veszik fel. Ez ismerős, otthonos nekik, hiszen hasonlít a magzati pózra, illetve óvja a gerinc terheletlenségét és támogatja a csípőízület fejlődését is. Ezt has a hashoz pozícióban a legkézenfekvőbb megvalósítani (amikor felénk néz a baba), illetve így érzelmileg is sokat jelent az, hogy bármikor hozzánk bújhat, elbújhat az ingerek elől, ha arra van szüksége és kényelmesen alhat.

Ez érvényes a csatos hordozókra is. Akkor jó egy csatos a babára, ha képes megtámasztani a hátát stabilan a mozgásfejlődésének megfelelő mértékben:

• ha nem tartja a fejét, tarkóig,

• ha már tartja a fejét, vállig,

• ha már tartja a háta felső részét, legalább hónaljig.

Fontos továbbá az is, hogy a baba lábait meg tudja támasztani alulról térdhajlattól térdhajlatig, terpeszben, térdben hajlítva és felhúzva. Ha ez meg tud valósulni, akkor már jó a babának az adott csatos hordozó és nyugodtan használható, mert így biztosítani tudja a terheletlen, élettani testhelyzetet neki.


Általánosságban csak ennyi mondható a csatos hordozókról, hiszen annyira sokfélék. Tulajdonképpen csak annyi a közös bennük, hogy van derékpántjuk, vállpántjaik, hátrészük, a pántjaik hevederekben és csatokban végződnek. Van, amelyiket akár egy 3 kilós babára is szépen rá lehet igazítani, de van olyan is, amibe egy éves kor körül nőnek bele a babák. Számtalan megoldással rukkoltak elő a gyártók, hogy a hordozók állíthatóságát biztosítsák és így családok minél hosszabb ideig kihasználhassák a csatosukat és a lehető legpraktikusabb darabot megtalálják a család számára. Ezek a megoldások azonban márkánként és típusonként különböznek, ahogy az alapanyagok, szabásminták, a pántok vastagsága és keménysége illetve formája is változatos.


Ha van már egy csatos hordozód, de nem tudod eldönteni, hogy jó-e már nektek, a fenti támpontok segítséget nyújthatnak a kérdésben. Ha továbbra is bizonytalan vagy, vedd fel velem a kapcsolatot és egyeztessünk időpontot személyes vagy online konzultációra!


Készülök egy bejegyzéssel arról is, milyen csatos hordozókat tudtok már egészen kicsi babával is használni, hiszen ez a kérdés is nagyon gyakran felmerül.

 
 
 

コメント


bottom of page