top of page

Hordozás és öltözködés őszi-téli hiegben



Együtt vagy külön?


Amikor megérkeznek az őszi-téli hidegek, egyre több és vastagabb réteg ruha kerül ránk és a babára is. Ha eddig is hordoztunk, akkor is kihívást jelenthet például a kabátra felvenni a hordozót, és beletenni a szintén pufi kabátba öltöztetett gyermeket. Hát még, ha valaki pont télen kezd hordozni! Az együtt öltözködés ezzel szemben azt jelenti, hogy a babát a szobai ruhájába öltöztetjük, úgy tesszük a hordozóba, és olyan pulcsit vagy kabátot veszünk fel, ami így mindkettőnkre jó, ahelyett, hogy külön-külön felöltöznénk.


Sok előnye van annak, ha közösen öltözünk fel: például otthonosabb és biztonságot adóbb érzés, hogy ha közel van hozzánk a babánk, nincsen köztünk sok réteg anyag – így közvetlenül érzékeljük, nincs-e túl melege, vagy nem fázik-e épp, ahogyan ő is jobban érzi a közelségünket. A közös ruhában anya és baba melegítik egymást, a hordozó is egy plusz réteget ad, így sokkal melegebbnek érződik, mintha külön öltöznénk fel. Megkönnyíti az elindulást (és a megérkezést is) hogy ha nem kell a babát beöltöztetni a „szkafanderbe” – főleg, ha idő közben elaludt.


Nagyobb gyereknél már elképzelhető, hogy nem praktikus közösen felöltözni, vagy legalábbis nem minden helyzetben. Általában stabil járásnál szokott elérkezni az a pont, amikor érdemes lehet külön felöltözni, hiszen a baba útközben is fel-le kéredzkedhet, egy darabig sétálhat velünk, ami külön öltözve tűnik könnyen kivitelezhetőnek. Ilyenkor mérlegelni kell, hogy melyik szempont a fontosabb: hogy könnyebb és kényelmesebb legyen a hordozás, amiért cserébe öltöztetni kell a gyermeket, amikor leveszed – vagy nehezebb lesz a hordozás és körülményesebb az elindulás, viszont menet közben könnyebb a hordozós-lekéredzkedős szakaszok közötti váltás.


Milyen hordozós ruhák léteznek?


Ha közös ruhába szeretnénk öltözködni, átmeneti őszi-tavaszi időben használhatunk hordozós pulcsit. Típustól függ, hogy melyik milyen hőmérsékletig ideális, viszont a legtöbbeknek elég vékonyabb pulcsi, mint amit egyébként megszoktak gyerek nélkül.

A téli hidegben használhatunk hordozós kabátot vagy takarót, amik használhatók elöl és háton hordozásra is, sok típus csípőn hordozásra is alkalmas. A kabátok működnek sima télikabátként is, de egy hordozós betétet becipzárazva már babával együtt is hordható elöl vagy háton. A hordozótakaró használata úgy működik, hogy a hordozóban lévő babát betakarjuk vele, majd felvesszük a kabátunkat, ami elöl nyitva marad.


Hogyan öltöztessük a babát?


Alapvetően a szobai ruhájában tesszük bele a babát a hordozóba, de természetesen a fejét védenünk kell a hidegtől. Érdemes olyan sapkát adni rá, amit nem tud levenni magáról, nem mozdul el, jön le róla könnyen – ez főleg háti hordozásnál fontos szempont. Fontos még, hogy a baba nyakát, mellkasát, vállait is melegítse valami, mert ezeket a testrészeit jobban éri a hideg még hordozós kabátban is. Erre a célra tökéletes lehet egy nyakmelegítő vagy garbónyak, ami nem csak a nyakat, de a vállat, hátat is melegíti. A baba lábaira is mindenképpen gondoljunk, hiszen ez az első, ami elkezd fázni. Húzhatunk rá kiscsizmát, meleg zoknit, lábszármelegítőt.

 
 
 

Comments


bottom of page