Támpontok a biztonságos és kényelmes hordozáshoz
- Anna Biró-Pentaller
- Jun 19, 2019
- 4 min read
Updated: Sep 5, 2019

Honnan tudom, hogy biztonságban van a babám a hordozóban? Nem ártok neki vele? Biztosan kap levegőt? Ha már benned is felmerültek ezek a kérdések, olvasd el az összefoglalómat a biztonságos hordozás három áthághatatlan szabályáról. Ha ezek megvalósulnak, biztos lehetsz benne, hogy a babád biztonságban van, és hogy nem ártasz neki, sőt! A bejegyzés végén kitérek arra is, hogy milyen sokat is adhatsz a babádnak, illetve kaphattok mind a ketten a hordozás által.
1. Kapjon levegőt!
· Ezt akkor tudod biztosan, ha a baba arca látható: akár számodra, vagy mások számára, abban az esetben, ha a hátadon viszed őt.
· Fontos, hogy az álla alatt legyen kétujjnyi szabad hely: ezt úgy képzeld el, hogy a baba feje ne essen előre, ne simuljon az álla a mellkasára (ne rogyjon bele az eszközbe). Ez azért fontos, mert így biztos lehetsz benne, hogy nincsen akadályoztatva a légzése.
· A hordozóeszköz legyen kellően szoros: mert így nem fog belerogyni a baba a hordozóba, hiszen stabilan támasztja, körülöleli őt.
· Viszont ne legyen a hordozó túl szoros sem: ezt onnan tudod, hogy kényelmesen tudsz levegőt venni, nem szorít a hordozó. Ha a babának túl szoros, akkor neked is az lesz, hiszen egy eszközben vagytok, így észre fogod venni!
· A baba vállai legyenek sokkal magasabban, mint a feneke: ez függőleges pozíciónál magától értetődő. Ha viszont függőlegestől eltérő pozícióban hordoznál, akkor arra figyelj, hogy a baba pozíciója ne a vízszinteshez közelítsen, hanem inkább a függőlegeshez.
2. Ne essen le!
· Ez akkor valósul meg, ha a hordozóeszköz kellően szoros: együtt mozogtok, együtt van a súlypontotok, nem lötyög benne a baba és úgy érzed, hogy stabilan tart.
· A hátrész támassza meg a babát a mozgásfejlődésének megfelelő mértékben, de legalább hónaljig: fejét még nem tartó babát tarkóig, a fejét már stabilan tartó babát vállig, a felsőtestét tartó babát pedig hónaljig.
3. Érzékenyen figyelj a babára, kettőtökre!
· Nyugodtan hallgass a megérzéseidre: otthonos a hordozás? Kényelmes? Örömteli? Hogyan van a babám?
· Ha szorosan figyeled magatokat, és, ha szükséges változtatsz, biztonságban lesz a babád hordozás közben.
Amiért minden esetben jót tesz a babádnak a hordozás
Mert tapintásos és mozgatásos ingerek érik – hiszen a testeden viszed őt, így folyamatosan mozgatva van. Lehet, hogy a baba közben alszik, de amikor jársz-kelsz, vagy ha le is ülsz, akkor is érzékeli apró mozgásaidat, légzésedet. Ezek azok az ingerek, amik már az anyaméhben is érték őt, és ezek azok, amikre születése után is ugyanúgy szüksége van az idegrendszer éréséhez. Ez természetesen kézben hordozva is megvalósul, de a hordozó személy számára könnyebbséget jelent az eszközben való hordozás, így többet is tud belőle adni-kapni az anya/apa/nagyszülő-baba páros.
A szülők, közeli hozzátartozók testközelsége biztonságérzetet is ad a babának, ami szintén támogatja, elősegíti a fejlődését. Ha belegondolunk, hogy a babáink hónapokat töltenek el a testünkben folyamatos ölelésben, a születésük után tulajdonképpen az változik meg, hogy már ők is kint vannak. A pocakunkból kibújva is elemi szükségletük marad az ölelés, ugyanúgy, mint az éhség vagy, hogy tiszta pelenkát kapjanak – ezért szeretnek annyira a babák karban lenni, hiszen ez a várandósság hónapjainak természetes folytatása számukra.
Hogyan legyen a hordozóban a babám? Honnan tudom, hogy jól van rajtam?
Mindkettőtök kényelmének érdekében érdemes odafigyelni arra, hogy a babád lábai terpeszben legyenek, a térdei pedig felhúzva. A terpesz szélességét az határozza meg, hogy a babádnak mi a kényelmes, kicsi korban ez lehet, hogy medenceszéles terpesz lesz csak. Annyira nyisd a terpeszét, amennyire kényelmesen nyitható. A térdek legyenek legalább a popsi magasságában, de még jobb, ha magasabban van – ha ezek a szempontok megvalósulnak, azzal hatékonyan segíted a babád csípőfejlődését is. Érdemes magad felé fordítva hordoznod a babád, hiszen így, ha elfárad vagy túl sok inger éri, azonnal hozzád tud bújni, elaludni.
Hordozóban általában azt várjuk, hogy gömbölyödjön a baba háta – sokszor felmerül kérdésként, hogy elég gömbölyű, „C” alakú-e az a kis hát? Fontos különbséget tenni egy újszülött, néhány hónapos, vagy egy nagyobb baba között is. Az újszülött baba lesz az, akinél látványosan megfigyelhetjük a gömbölyűséget, viszont egy nagyobb babával, aki már nézelődik, kíváncsi a világra, nem feltétlenül tudjuk az „újszülöttes” gömbölyűséget elérni éberen. Nagyobb babák, akik már tudják a törzsüket önállóan is tartani, nézelődnek, forgolódnak hordozás közben, inkább akkor simulnak a hordozó személyre, ha elalszanak. Ha szeretnéd, ha gömbölyűbb lenne a babád háta, próbálkozhatsz a medencebillentéssel.
Medencebillentés
A fenti szempontokon kívül megteheted, hogy bebillented a babád medencéjét, ha még kényelmesebbé, otthonosabbá szeretnéd tenni a hordozást mindkettőtök számára. Ezt úgy tudod megtenni, hogy a babád combjait megragadva kissé zárod a terpeszét, felfelé tolod a térdeit, és közben a csípőjét beforgatod magad felé. A medencebillentéshez szükséges, hogy magasabbra kerüljenek a térdek, ez viszont akkor lesz kényelmes a babádnak, ha kicsit szűkíted a terpeszt.
A kényelmen túl azt nyerheted még a medencebillentéssel, hogy a babádnak nehezebb lesz kificánkolni a kötésből, illetve, ha elalszik, kevésbé fog hátrabukni a feje. A gömbölyödő pozíció még nagyobb biztonságérzetet ad a babának.
Honnan vesszük ezt a pozíciót? Miért így hordozzunk?
Az újszülött baba a lábait terpeszben, térdeit felhúzva tartja, ez számára a természetes és terheletlen testhelyzet, ami a magzati pózra emlékezteti, ezért ezt szeretnénk biztosítani számára a hordozóban is.
Olyan hordozót érdemes tehát választani, amiben a baba lábai terpeszben lehetnek, és a hordozó térhajlattól térdhajlatig támasztja, stabilan körülöleli őt. Fontos szempont az is, hogy olyan eszközt válassz, amit szívesen magadra veszel: a babád jól lesz akkor is, ha kendőt kötsz, és akkor is, ha csatokkal igazítod magatokra a hordozót – a testközelséged mindennél fontosabb számára. A baba kényelmén és biztonságán túl ugyanolyan fontos szempont az is, hogy te mit tartasz praktikusnak, szépnek, kényelmesnek. Arra bíztatlak, hogy hallgass a megérzéseidre ebben is!
Commentaires